szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy műalkotás felállítására hivatkozva vetett véget a közmédiát felügyelő MTVA a Kunigunda utcai székház előtt majdnem egy éve tartó demonstrációnak. A tüntetők rendőrt hívtak, de a járőr nem intézkedett. Az MTVA szerint az épület előtt nem, de az oda vezető úton lehet tüntetni. Nagy Navarro Balázs arra kérte Orbán Viktort, menjen és segítsen nekik kordont bontani.

Biztonsági őrök számolták fel a Médiszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) óbudai, Kunigunda úti gyártóbázisa előtti, csaknem egy éve demonstráló tüntetők táborát pénteken hajnalban. Az Egymillióan a sajtószabadságért Facebook-oldalon közzétett rövid hír szerint "a két ügyeletest erőszakkal eltávolították, és új rácskerítést húztak fel". Nagy Navarro Balázs, a tüntetés  szervezője egy, az oldalra feltöltött videóban arról beszélt, hogy kihívták a rendőrséget, mert álláspontjuk szerint bűncselekmény történt, de a járőr nem intézkedett.

Az MTVA közleménye szerint egy, "a budai hegyek vonulatát mintázó" műalkotás kerül a székház elé. A szükséges engedélyeket már beszerezték, így az építési munkálatok pénteken elkezdődnek, és előreláthatólag két hónapig tartanak majd. Az MTVA a közlemény szerint tiszteletben tartja "a magukat tüntetőknek nevezők álláspontját és véleményét, de biztosítani kívánja mind dolgozói, mind vendégei számára ingatlanjai akadálymentes megközelítését".

Az MTVA szerint az építkezéssel nem sérülnek a demonstrálók jogai, hiszen "a majdnem fél kilométeres útszakaszon a továbbiakban is folytathatják tevékenységüket, továbbá az MTVA szívesen nyújt segítséget az építést és közlekedést akadályozó lakókocsik és standok áthelyezésében". Nagy Navarro Balázs délelőtt 11-re a Kunigunda utcába hívta támogatóit, hogy tiltakozzanak az MTVA eljárása ellen.

Nagy Navarró beszél a tüntetőkhöz, mellette ellenzéki képviselők, mögötte a kordon és a biztonsági őrök
Máthé Zoltán/MTI

Tiltakozás az MTVA lépése ellen

Még reggel a helyszínre érkezett Varjú László független (a Demokratikus Koalícióhoz tartozó) országgyűlési képviselő, aki megkérdezte a rendőröktől, miért nem biztosítják a demonstráció folytatásának lehetőségét. A rendőr azt válaszolta, hogy a polgármesteri hivatal kiadta az építési engedélyt, amivel meghatározva azt is, hogy mi minősül építési területnek. Ezt az építési területet zárta le az MTVA, hiszen ott tartózkodni életveszélyes lenne.

A délelőtti sajtótájélkoztatón Nagy Navarro a demokrácia lábbal tiprásának nevezte, hogy erőszakkal távolították el a demonstrálókat, és kordonnal és biztonsági őrökkel akadályozzák a további tüntetést. Úgy fogalmazott: a Kunigunda utcába várja Orbán Viktor miniszterelnököt és mindazokat a fideszes képviselőket, akik 2007-ben elbontották a Kossuth téri kordont, mert az akadályozta a gyülekezési jog gyakorlását. Közben a tüntetők áthelyezték a sátrukat az MTVA épületének B portája elé.

A helyszínen megjelent több ellenzéki politikus is, köztük Karácsony Gergely, az LMP, illetve Lendvai Ildikó, az MSZP képviselője, Horváth Csaba, a szocialisták fővárosi frakcióvezetője. Karácsony úgy fogalmazott: "micsoda emberek, akik 70 milliárd forintot költenek a hazug médiára", és akik fizikai erőszakkal hurcolnak el demonstrálókat?" Lendvai pedig bejelentette, hétfőn kezdeményezni fogja a parlament emberi jogi bizottságának összehívását.

Nem láttak erőszakot

Az MTVA újabb közleményében visszautasította Nagy Navarró kijelentését, hogy erőszakkal távolították volna el a demonstrálókat. Az MTVA saját értékelése szerint jogszerűen járt el a terület kiürítésekor, "sőt az illetékesek még segítséget is nyújtottak a demonstrálóknak az átköltözésben". A közlemény kiemeli, hogy Nagy Navarró a reggeli munkálatok kezdetekor nem volt ott a helyszínen, csak később érkezett meg, amikorra már a terület "akadálymentesítése" megtörtént.

A Budapesti Rendőr-főkapitányságon gyülekezési joggal való visszaélés szabálysértése miatt eljárás indult a 11 órakor kezdődött demonstráció szervezője - tehát Nagy navarro - ellen - közölte a rendőrség este az MTI-vel.

Már az ombudsman is szólt

A Televíziósok és Filmkészítők Független Szakszervezetének két alelnöke még tavaly december 10-én kezdett előbb éhségsztrájkolni, később folyamatosan tüntetni az MTV gyártóbázisa előtt, tiltakozásul a közmédiában történt hírhamisítások ellen, és a közmédia egyes vezetőinek távozását követelve. Az MTVA előbb azzal igyekezett lehetetlenné tenni a demonstrációt, hogy éjjel-nappal zenét bömböltetett mellettük, majd igyekezett elkordonozni a tüntetőket, akik viszont ezt igyekeztek megakadályozni, így lökdösődés is kialakult.

Később Szabó Máté ombudsman megállapította, hogy az éhségsztrájkolók folytatók magatartása minden szempontból megfelelt a gyülekezés feltételeinek, tehát jogszerű. Szabó elmarasztalta viszont a rendőrséget, amely nem tett mem mindent azért, hogy kezelje a helyzetet. Bár az MTVA és a demonstrálók is kérték a rendőrség segítségét, az az eljárása során kísérletet sem tett a konfliktus megnyugtató megoldására, amit azzal indokolt, hogy a rendezvény nem közterületen zajlott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!